Η διοργάνωση των σχολικών πρωταθλημάτων έχει σκοπό τη δημιουργία ευκαιριών για την ανάδειξη των ιδιαίτερων ικανοτήτων των μαθητών στον αθλητισμό, τη συνολική καλλιέργεια της προσωπικότητάς τους, τη συνέχιση της αθλητικής παράδοσης της χώρας μας καθώς και την εκπροσώπησή της σε διεθνείς μαθητικές αθλητικές συναντήσεις.

Μετά από πρόσκληση του γραφείου Φυσικής Αγωγής, το σχολείο μας συμμετείχε στη διοργάνωση Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων Αθλοπαιδειάς Καλοθοσφαίρισης με μεγάλη επιτυχία.

j01630241

Οι μαθητές του σχολείου μας, κατάφεραν να φτάσουν στην Α' φάση στον τελικό αγώνα του Β ομίλου νικώντας στην πορεία 3 σχολεία ( 5ο ΓΕΛ, 2ο ΓΕΛ & 14ο ΓΕΛ Θεσσαλινίκης). Δυστυχώς, στον τελικό αγώνα με το σχολείο του Μαντουλίδη χάσαμε με 30-103...  Ωστόσο, η ομάδα έπαιξε πολύ καλά κι έδειξε τον καλύτερο της εαυτό!

Παρακάτω μπορείτε να δείτε εικόνες από τον αγώνα.